W jaki sposób dbać o Ziemię w codziennym życiu

Ziemia to nasza matka, która nas żywi i daje miejsce do życia. Gdyby nie ona, nie byłoby nas, nie moglibyśmy istnieć. Pomimo tego, nie przywiązujemy często należytej wagi do dbania o środowisko, do ochrony spuścizny, którą mamy tak naprawdę tylko przez chwilę a przez tę chwilę dokładamy swoje obciążające 2 grosze. Zwykliśmy myśleć i mówić, że sami w pojedynkę nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać. Że planeta jest ogromna, a my malutcy i nasze działania nie zostaną dostrzeżone. Lecz pomyślmy ile milionów ludzi na świecie myśli w taki sposób i co się może stać jeżeli te miliony a może i miliardy ludzi zacznie czynić swoje małe kroki w codziennym życiu. Każdy z nas może wyrobić w sobie kilka nawyków, które nic nie kosztują i nie zajmują czasu a mają kolosalne znaczenie dla ochrony Ziemi. Oto kilka przykładów, które w łatwy sposób możemy wdrożyć do naszej codzienności:

Segregowanie śmieci

Jest to niezwykle proste a przy tym przynosi nam oszczędności. Opłata za wywóz śmieci jest niższa jeżeli zadeklarujemy, że swoje śmieci poddamy segregacji. Od odbiorcy śmieci otrzymamy 4 worki w kolorach: żółtym (plastik), niebieskim (papier), zielonym (szkło) oraz różowym (puszki) oraz brązowym (odpady organiczne). Kolory worków mogą się różnic w zależności od miasta ale zawsze są podpisane. W centrach handlowych czy na ulicach coraz częściej widzimy kosze z segregacją. Warto i tu wrzucać śmieci do odpowiedniej przegrody. Ja dodatkowo odkręcam plastikowe zakrętki i po uzbieraniu większej ilości dostarczam je do punktu zbiórki (u mnie przedszkole), skąd nakrętki przekazywane są na sprzedaż. Pieniądze z nich uzyskane przeznaczane są na pomoc charytatywną. Wierzcie mi, że to tak mocno wchodzi w krew, że potem trudno jest nakrętkę wyrzucić. Nawet na wakacjach odkręcam i wrzucam do torebki 🙂 Segregacja śmieci przyczynia się do zmniejszenia odpadów, ponieważ większość z nich poddawana jest recyclingowi, czyli ponownemu przetworzeniu.

Oszczędzanie papieru

Wykorzystujmy w pełni każdą stronę kartki papieru, uczmy tego także nasze dzieci, bo to one najwięcej rysują i korzystają z papieru. Jeżeli wydrukujemy coś co okaże się nieprzydatne, drugą stronę możemy podsunąć dzieciom na ich malunki.W ten sposób ograniczamy wycinkę drzew oraz ilości śmieci.

Oszczędzanie wody

może odbywać się w wielu sytuacjach: gdy myjemy zęby podobno marnujemy najwięcej wody ot tak, na nic. Płynie sobie czekając kilka minut aż my skończymy i skorzystamy z jednego łyka na wypłukanie zębów. Kolejnea czynność to zmywanie – zmywarki królują już w większości domów, i dobrze. Ograniczają do minimum ilość wykorzystanej wody. Oszczędniej jest także kąpać się pod prysznicem niż brać kąpiel.

Opakowania wielorazowe

Jeśli już jesteśmy przy wodzie to kolejną rzeczą jaką możemy zrobić dla środowiska jest zrezygnowanie z kupowania wody butelkowanej w sklepach. W zamian za to możemy zamontować porządny filtr na wodę. Woda kranowa zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, w większości miejsc w Polsce ni różni się czystością od wody butelkowane. My nie mamy filtra i z przyzwyczajenia już (z czasów gdy dzieci były malutkie) wodę przegotowujemy i trzymamy w szklanych dzbanach. Aby ograniczyć kupowanie plastikowych butelek z wodą, można zakupić dobrej jakości bidon/kubek termiczny/specjalny kubek na wodę, w którym możemy zabierać wodę na wyjścia z domu Oczywiście temat opakowań wielorazowych jest bardzo ważny nie tylko w przypadku wody ale i kanapek (śniadaniówki zamiast folii) czy zakupów (np torby materiałowe czy stylowe kosze zamiast kolejnych reklamówek jednorazowych). Czy wiecie, że proces biodegradacji reklamówki jednorazowej wynosi 100 lat?

Niepotrzebne przedmioty

Wszystko czego używamy w domu, a co przestaje nam być po jakimś czasie potrzebne – sprzedajmy lub oddajmy potrzebującym. Dotyczy to niemal wszystkiego a w szczególności ubrań, zabawek, gier czy książek, które w większości przypadków mogą być wykorzystane przez co najmniej jedną osobę. Często ubrania są wręcz nowe, zwłaszcza po niemowlętach czy małych dzieciach, trudno dopatrzeć się śladów zużycia. Rowerki, hulajnogi czy rolki, śmiało mogą być wymieniane, sprzedawane bądź oddawane potrzebującym. My mamy więcej miejsca, a inni nie kupują kolejnych nowo wytworzonych produktów, korzystając z naszych. A nasza planeta łapie oddech.

Ekologiczne środki czystości

Detergenty, które nie są testowane na zwierzętach służą z taką samą skutecznością a zawierają naturalne składniki czyszczące czy odkażające (jak soda). Płyn do naczyń, do podłogi czy wszelkie płyny i proszki do prania, których zużywamy całymi litrami, bardzo mocno obciążają nasze środowisko. Obecnie ceny tych ekologicznych nie są wygórowane, i można znaleźć markę która za rozsądną cenę produkuje przyjazne środowisku i skuteczne detergenty.

Oszczędzanie prądu

. Jeśli przestajemy korzystać z danego urządzenia (komputer, TV, lampka, cokolwiek) wyłączajmy go z gniazdka. Wyłączajmy światło tam, gdzie jest zbędne. Wydaje się, że to niewiele da, ale w skali roku to dużo nawet dla jednego gospodarstwa domowego.

SMOG

Na końcu, lecz to równie ważne o ile nie najważniejsze – czym ogrzewamy nasz dom. Dotyczy to zarówno pieca, rodzaju i stanu jakościowego jak i opału. Wiedza na temat smogu zaczyna docierać do coraz większej liczby osób (zwłaszcza w regionie Polski najbardziej dotkniętym problemem smogu czyli na Śląsku) jednak wciąż stoimy na początku drogi. Smog, czyli silne zanieczyszczenie powietrza, jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza małych dzieci i osób starszych. Powoduje wiele chorób, w tym nowotwory, czym przyczynia sie do śmierci coraz większej liczy osób. Zanieczyszczenie powietrza powstaje na wiele spsobów ale to co my, jako pojedyncze osoby możemy zrobić to zadbać o odpowiedni piec ogrzewający dom (na gaz) oraz częściej rezygnować z jazdy samochodem na rzecz środków komunikacji publicznej. Powyższe działania przyczyniają się do poprawy stanu powietrza, co bezpośrednio przekłada się na stan naszego zdrowia oraz wzmocnienia naszego budżetu domowego. Jako mieszkanka dzielnicy domków jednorodzinnych, z całym zdecydowanie mogę potwierdzić, że zimą z domu nie da się wyjść na spacer. To czego znajomi z centrum miasta mi zazdroszczą, czyli świeże powietrze, w okresie grzewczym przeradza się w mrzonkę, a to wszystko dzięki kilku mieszkańcom okolicznych domów, którym los ich samych a tym bardziej sąsiadów jest całkowicie obojętny. Patrząc na dym wydobywający się z ich kominów można podejrzewać, że spalane są tam zużyte opony. Zachęcam w takich wypadkach do wykonywania telefonów na straż miejską z prośba o interwencje – jeśli wszyscy zaczniemy się interesować tym co nas otacza, z pewnością nasze dzieci będą mogły żyć w lepszym świecie, cieszyć się przyrodą i czystym powietrzem.Pamiętajmy – jeśli my sami, każdy z osobna nie weźmiemy spraw w swoje ręce, nasze środowisko ulegnie pogłębiającej sie degradacji, i każde kolejne pokolenie będzie miało mniej niż my mamy obecnie.