Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla 1 klasisty?

Wielkimi krokami zbliża się październik, w którym startuje większość zajęć dodatkowych. Czy warto posyłać na nie pierwszoklasitę? Część rodziców uważa, że im więcej zajęć tym lepiej, inni z kolei nie zapisują dzieci na żadne.

Każde dziecko ma swoje pasje, coś co lubi robić bardziej niż inne czynności. Czasem, jak u mojego dziecka pewnym kłopotem może być to, że dziecko ma wiele zainteresowań i każde z nich chciałoby pielęgnować. Wówczas moja córka chodziłaby na basen, skrzypce, piłkę, karate, robotykę, plastykę i malarstwo a może także taniec, ja natomiast chciałabym aby córka miała dodatkowe zajęcia językowe. Często tyle zajęć jest dla rodziców nie do pogodzenia, z powodu braku czasu, możliwości finansowych czy logistycznych. Prawdopodobnie mielibyśmy i my i dziecko dosyć już po miesiącu. Zatem, czym kierować się wybierając zajęcia dodatkowe? Nie ulega wątpliwości, że zajęcia takie, w odpowiedniej ilości i formie, są dla dzieci korzystne. Sama wolę aby moje dziecko poszło na zajęcia z karate niż przesiadywało w tym czasie w domu na dywanie (choć i na to musi być czas). Wspólnie z dzieckiem znajdźmy równowagę, ja tymczasem podpowiadam w jakie zajęcia warto moim zdaniem zainwestować:

Zajęcia językowe

Nad tym punktem warto się mocniej zastanowić, bo czy szkoła językowa 1h w tygodniu nauczy nasze dziecko biegłego posługiwania się językiem obcym? A nie chodzi nam przecież o to aby dziecko poznało język „jako tako”. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem może być prywatny nauczyciel obcokrajowiec, czyli native, który odwiedza nas w domu 1-2 razy w tygodniu

Zajęcia ruchowe

W zależności od pasji dziecka, tudzież od jego ewentualnych problemów zdrowotnych (np. wada postawy), wybierzmy odpowiednie dla niego. U nas basen (w szkole) i tańce z elementami ćwiczeń zapobiegających wadom postawy.

Zajęcia artystyczne

O ile dziecko przejawia zainteresowanie w tym kierunku, moja córka kocha miłością ogromną i zajęcia plastyczne są jej numerem jeden.

Zajęcia intelektualne/inne

U nas wielkim zainteresowaniem cieszą się zajęcia z robotyki oraz szachy, które to zajęcia będziemy kontynuować w szkole (mamy swój klub szachowy a na zajęcia z robotyki dojeżdża firma). Zajęcia dopasowane są do planu lekcji dzieci.

Miejsce zajęć dodatkowych

Każdy rodzić posiadający więcej niż jedną pociechę rozumie, że jeżdżenie na zajęcia po pracy i szkole 3 razy w tygodniu z każdym z dzieci, po krótkim czasie może okazać się koszmarem, zwłaszcza gdy mieszkamy w większym mieście. Pomyślmy o tym zawczasu, bo to na rodzicu będzie spoczywać logistyka. Coraz częściej proponuje się zajęcia dzieciom na miejscu, w szkole. Jest to super rozwiązanie, warto jednak rozeznać się w reputacji danej firmy szkoleniowej, lub zapisać dziecko na zajęcia próbne, aby potem nie okazało się że są to tylko „zapchajdziury” a nie wartościowe zajęcia. Jeśli zorganizujemy sobie native speakera, który będzie odwiedzał nas w domu, to i tutaj pozbędziemy się dojazdów.