Ćwiczenia na rozwój małej motoryki u dzieci

Za tajemniczym pojęciem motoryka mała kryje się sprawność dłoni i palców. Małe dzieci nie mają wykształconej tej umiejętności, więc warto proponować im takie zabawy i czynności, które wspomogą rozwój motoryki małej. Jest to ważne, ponieważ te umiejętności przekładają się na proces nauki pisania, który wymaga prawidłowej koordynacji wzrokowo ruchowej oraz właściwej koordynacji ruchów. Ta koordynacja sprawi, że nauka będzie dla dziecka przyjemnością a nie źródłem frustracji, warto więc zawczasu poćwiczyć z dzieckiem, zwłaszcza gdy zauważamy że ma jakiekolwiek problemy w tym zakresie. Zwłaszcza u dzieci z zaburzonym napięciem mięśniowym, takie ćwiczenia są konieczne. Z pewnością część z wymienionych niżej ćwiczeń znacie i Wasze dzieci je wykonują mimowolnie, w trakcie zabaw, możliwe jednak że część z nich wyda się zaskakująca.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły, najlepiej jeszcze w przedszkolu, powinno wyrobić sobie prawidłowy chwyt ołówka, tak aby pisanie nie przysparzało mu trudności. Wówczas wszelkie ćwiczenia pójdą nam dużo sprawniej.

Jak rozwijać małą motorykę u dzieci

Zobaczcie jak możecie wspomagać Wasze dzieci w zakresie rozwoju małej motoryki:
1. Pisanie po śladzie, rysowanie po śladzie;

2. Malowanie farbami – zarówno pędzelkami jak i dłońmi;

3. Zabawy plasteliną, modeliną, masą solną czy gliną – ugniatanie, formowanie;

4. Budowanie z małych elementów, np lego czy plus-plus w wersji mini;

5. Nawlekanie koralików;

6. Ściskanie palcem wskazującym i kciukiem klamerki do prania;

7. Wkręcanie małych śrubek;

8. Sznurowanie butów;

9. Zabawy piłką – rzucanie, toczenie, podrzuty, odbijanie;

10. Układanie puzzli;

11. Wycinanki – po linii prostej, falowanej i złamanej, wycinanie duzych i małych kół oraz figur geometrycznych,  należy także i tu zwrócić uwagę na właściwy chwyt nożyczek u dziecka;

12. Gra w bierki:

13. Przyszywanie guzików;

14. Zabawy w piasku lub w piasku kinetycznym;

15. Wykonywanie wydzieranek i wyklejanek z papieru;

16. Nawlekanki i przewlekanki – sznurek, który dziecko przewleka przez otwory, układając określony wzorek, bądź obrazek.

Jak rozwijać dużą motorykę, która wspiera naukę czytania i pisania

Pamiętajmy też, że do umiejętności pisania i czytania w ogromnym stopnuiu przyczynia się atywnośc ruchowa polegająca min. na:

  • jeżdżeniu na rolkach/łyżwach,
  • jeżdżeniu na hulajnodze,
  • jeżdżeniu na rowerze na 2 kołach,
  • wspinaniu się, np na placach zabaw czy ściankach wspinaczkowych, pokonywanie torów przeszkód.

Generalnie w większości przypadków jest tak, że im dziecko jest bardziej „usportowione” tym mniejsze ma problemy z małą motoryką. Korzystajmy zatem z czasu na dworze jaki wkrótce odzyskamy w postaci wiosny i zachęcajmy dzieci do powyższych czynności.